Staff

Staff List 2020/21

Executive Leadership Team

Headmaster Mr R G Murray
Bursar Mr A Major

Senior Management Team

Assistant Head (Academic) Mr D Rose
Assistant Head (Pastoral) Ms T Harris
Head of Preparatory Department Mrs H Boardman
Head of Pre-Preparatory Department Mrs E Fillingham-Howarth

Teaching Staff - The Pre-Preparatory Department

 
Head of Pre-Prep Department Mrs E Fillingham-Howarth
Fledglings Day Care Supervisor (Mat Cover) Miss S Samkoe
Fledglings Day care Supervisor Mrs C Padley
Fledglings Day Care Nursery Practitioner Miss C Donson
Sparrows Nursery Supervisor Miss K Grant
Nursery Practitioner Miss S Hunter
Nursery Practitioner Mrs R Goulden
Nursery Practitioner (After School Care) Mrs M Foster
Reception Class Teacher Mrs E Fillingham-Howarth
Reception Class Teacher Mrs S Swannack
Prep 1 Class Teacher Mrs S Clayton
Prep 2 Class Teacher Miss K Jones

Teaching Staff - The Preparatory Department

Head of Preparatory Department Mrs H Boardman
Prep 3 Class Teacher Mr P Yarborough
Prep 4 Class Teacher Mr M Yeoman
Prep 5 Class Teacher Mrs H Boardman
Prep 6 Class Teacher Mrs M Langley
Art Mrs C O'Malley
French Mrs F Lambert
Music Mr A Hornsby
PE Mrs L Hagerup
Spanish Mrs N Jakins

Teaching Staff – The Senior Department

Head of Sixth Form, English Mr A Wilkinson
Head of Middle School, History Mr D Rose
Head of Upper School, Business Studies Ms T Harris
Academic PE Mrs L A Murray
Art & Photography Mrs C O'Malley
Head of Science, Biology Mr M Johnson
Chemistry, Physics Dr I Theaker
Computer Science Mr D Townend
French Mrs F Lambert
Geography, Philosophy, RE, Head of Blakeney House Ms E Darwood
Laboratory Technician Miss S Love
Mathematics Mrs E Berrimann
Mathematics Mr I Day
Director of Music Mr A Hornsby
PE/Games Mrs L Hagerup
School Nurse Mrs T Shepherd
Spanish Mrs N Jakins
Examinations Officer Mrs J Sims

Learning Support

SENCO Mrs J Moulding

Administration

Bursar Mr A Major
Head of Marketing and Admissions Mrs B Hamilton
PA to the Headmaster Mrs K Jennings
Digital Marketing and Data Management Officer Miss L Ramsden
Purchase Ledger Clerk Mrs A Smith
Accounts Mrs J Dunn
School Receptionist Mrs E M Champion

Boarding

Boarding Houseparents Mr I Day & Mrs E Berrimann
Girls Boarding Housemistress Mrs E M Champion
Boarding House Assistant Mr W F Dalby
Boarding House Assistant Mrs R Khan

Catering

Catering Manager Mrs S Cousins
Catering Assistants Mrs L Ward
Mrs K Cross
Miss E Cross
Mrs J Portess
Mrs J Dallinson
Mrs S Vickers

Premises

Campus Manager Mr J McKeon
Assistant Campus Manager Mr W F Dalby
Maintenance Mr A Khan

Domestic Staff

Mrs C Campbell Mrs D Usher
Mrs K Smith Mrs S Bray
Mrs K Wilkinson  

Mini Bus

Driver Mr R Cordell
Mr S Julier